Cosmesti: „Drag mi-e cantecul si jocul” – editia a-II-a

Mai 10th, 2012 in sectiunea Ultimele stiri.

Sambata, 5 mai 2012, la sala de spectacole a Caminului cultural din comuna Cosmesti, judetul Galati, a avut loc concursul interjudetean de cantece si dansuri populare “Drag mi-e cantecul si jocul”, inclus in C.A.E.R.I. pe anul 2012.
Proiectul este coordonat de Fundatia SEMNAL prin prof. Mioara Mititelu, Georgel Grigorica, Mariana Grigorica, Mitica Gheorghita, Istudor Aurelia si Mioara Axene, in parteneriat cu Inspectoratul Scolar Judetean, Primaria Cosmesti, Casa de Cultura Tecuci, Biblioteca Municipala “Stefan Petica” Tecuci, Clubul Copiilor Tecuci, Protoeria Tecuci si Muzeul de Istorie Tecuci.
Pe scena concursului au evoluat formatii artistice si interpreti cu varste cuprinse intre 5 si 15 ani, la fiecare dintre cele trei sectiuni ale concursului: arta-vocala, arta instrumentala si arta coregrafica – dans popular.
Prestatia formatiilor si a tuturor concurentilor la festival a fost apreciata de catre un juriu format din specialisti ai genurilor artistice interpretate: dr. Gabriel Bulancea – conferential universitar “Universitatea Dunarea de Jos”, Carmen Ioan – inspector ISJ Galati, lector “Universitatea Dunarea de Jos”, Olimpiu Zagrean – directorul Clubului copiilor Tecuci, Viorel Burlacu – directorul Casei de Cultura Tecuci, Ion Tuchilus – primarul comunei Cosmesti, Joghiu Gheorghe – preot Protopop Protoeria Tecuci.
In urma deliberarii juriul a hotarat:

SECTIUNEA SOLISTI
5-7 ani –
Premiul I – Zaharia Maria – gradinita 18 Focsani;
Premiul II – Oana Flavia – scoala Liesti Galati
Premiul III – Malacu Alina – scoala Sutesti Braila

8-11 ani –
Premiul I – Raduc Georgiana – scoala Movileni Galati
Derla Andra Stefania – Palatul copiilor Buhusi-Bacau
Premiul II – Tabacaru Miruna – Casa de Cultura Tecuci
Pepeneata Viviana – Palatul copiilor Buhusi
Premiul III – Obreja Luminita – Scoala Tepu Galati
Mentiune – Buturuga Dana Scoala Liesti Galati
Panzaru Teodora – scoala Miclesti Vaslui

12-15 ani –
Premiul I – Vatafu Iulia scoala Ciorasti Vrancea
Marcu Andrea Stefania Marasesti Vrancea
Premiul II – Nechifor Monica Scoala Hodora Iasi
Tabacaru Adina Casa de Cultura Tecuci
Premiul III – Ariton Andreea – Scoala Cosmesti-Galati
Mentiune – Ciorata Ilona – scoala Liesti Galati
Premiul Special al juriul pentru perseverenta si talent – Chilian Teodora scoala Cosmesti

2. Sectiunea DANS POPULAR-
5-7 ANI –
Premiul I Brauletul -casa de cultura Tecuci
Premiul II – Busuiocul – Gradinita 14 Tecuci
Premiul III – Buburuzele gradinita 15 Focsani
8-11 ani – Premiul I – Muguri nerejeni Nereju Vrancea, Flori de pe Siret – Cosmesti Galati
Premiul II- Cudalbeanca – Cudalbi Galati, Hora Mare – scoala 2 Galati, Mugurasii Scoala Smardan Galati
Premiul III – Boboceii din Moldova – Matca Galati, Mugurasii – Casa de Cultura Tecuci
Mentiune – Bujorelul, scoala 3 Matca, Boboceii Cudalbiului, Cudalbi Galati

12-15 ani –
Marele premiu al Festivalului pentru prestatia artistica – Florile Baraganului – Facaeni IALOMITA
Premiul I – Cununita Tepului, Tepu Galati, Cununita Satului Liesti GALATI
Premiul; II – Movilenii – scoala Movileni GALATI, Flori de cires – Hodora – Iasi,
Premiul III- Romanasii din Gosmani judetul Neamt,
Mentiune – Romniori Sutesti Braila, Buhuseanca, palatul Copiilor Buhusi

3. GRUP VOCAL
5-7 ani
Premiul II- Prichindeii din Onesti gradinita Magnolia Onesti

8-11 ani
Premiul I – Romancutele – Sutesti Braila
Premiul II – Mugurasii din Buhusi Bacau,
Premiul III – Armonia Folk Miclesti Vaslui

12-15 ani
Premiul I –Cununita Tepului
Premiul II – Cununita Satului Liesti
Premiul III – Primavara – Movileni Galati

4. SOLISTI INSTRUMENTISTI
8-11 ani
Premiul II Stegaru Valentina – Liesti
Mentiune – Tudoran Dani Liesti
12-15 ani
Premiul III – Tudoran Flaviu Liesti
Mentiune Ansamblul instrumental Cununita Satului Liesti

Lasa un raspuns

 

Copyright © 2012 Ziarul Semnal